masaż

Ajurweda, oznaczająca „wiedzę o życiu”, to jeden z najstarszych systemów terapeutycznych na świecie. Narodziła się ponad 5 tysięcy lat temu w Indiach, a w 1979 roku została uznana przez WHO za „jedną z koncepcji zdrowia i terapii”. Założenia ajurwedy oraz jej techniki docenia dzisiejsza kosmetologia. Wykonywane w gabinetach zabiegi wpływają pozytywnie na ciało i umysł. Są doceniane przez wielu klientów. Czy ajurweda jest dla każdego? Poznaj podstawowe założenia tego systemu. 

Ajurweda zakłada, że życiodajna siła (prana), która przenika ludzki organizm, koncentruje się w siedmiu ośrodkach, zwanych czakrami. Gdy przepływ energii między czakrami jest zaburzony, pojawiają się dolegliwości na planie fizycznym lub psychicznym. Terapia ma celu przywrócenie harmonii ciała i ducha. Ajurweda podkreśla również indywidualność każdego człowieka, dzieląc ludzi na trzy typy pod względem wyglądu, zachowania i skłonności do chorób: pitha, vatha i kapha, co także jest uwzględniane w trakcie terapii. Dzięki temu metody ajurwedy mogą być dostosowane dla każdego. 

Czy metody ajurwedy są bezpieczne? 

Ajurweda jest systemem holistycznym, co oznacza, że traktuje organizm ludzki jako spójną całość, w której organy oddziałują na siebie wzajemnie, podobnie jak ciało i psychika. Zabiegi ajurwedyjskie są bezpieczne, nieinwazyjne. Najczęściej wykorzystują one różne techniki masażu oraz fitoterapię. Przeciwwskazaniami do konkretnych zabiegów mogą być niektóre ostre stany zapalne lub ciężkie choroby, dlatego ważne jest, by metody terapii w konkretnych sytuacjach dobierali certyfikowani terapeuci. 

Mukabhyanga to zabieg pielęgnacyjno-leczniczy przeznaczony do stosowania na twarz. Po wykonaniu peelingu nakłada się maseczkę odżywczą, ewentualnie krem na bazie oleju migdałowego lub szafranowego. Zabieg ma działanie oczyszczające, regenerujące i ujędrniające, ponadto redukuje defekty skóry takie jak zmarszczki, blizny i przebarwienia oraz poprawia funkcjonowanie organów wewnętrznych. Zabiegu nie zaleca się przy stanach zapalnych skóry twarzy, kiedy jest ona podrażniona, a także w ostrym przebiegu infekcji uogólnionych. 

Netra Vasti to zabieg olejowy z zakresu refleksologii twarzy. Polega na delikatnej „kąpieli oczu” w ciepłym maśle ghee. Pierwszym etapem zabiegu jest przygotowanie ciasta, z którego tworzy się „studnię” wokół oczu. Do środka wlewa się powoli przy zamkniętych oczach roztopione masło ghee. Na zakończenie okolice oczu przemywa się wodą różaną. Zabieg stosowany jest w celu uwolnienia napięcia w oczach. Ma dobroczynne działanie na przemęczony pracą przed monitorem narząd wzroku oraz na psychikę. Pomocny jest także w wielu stanach osłabienia wzroku, podrażnieniu, opuchliźnie. Przeciwwskazaniami są ostre stany zapalne oczu, podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz jaskra. Netra Vasti wzmacnia mięśnie gałki ocznej, poprawia jakość widzenia, zmniejsza zaczerwienienie, cienie pod oczami i zmarszczki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *