kobieta w ciąży szuka informacji w internecie

Masaż dźwiękiem to forma muzykoterapii opracowana przez fizyka Petera Hessa. Przeprowadza się go za pomocą specjalnych mis, ustawionych na ciele leżącej osoby. W misy uderza się filcową pałeczką, a ich delikatne dźwięki i wibracje rozchodzą się po całym ciele, doskonale relaksując i wprawiając w dobry nastrój. Polecany jest w dolegliwościach bólowych pleców, barków, a także migrenach, bezsenności. Masaż poprawia też krążenie, pracę nerek, a nawet koncentrację.

Masaż misami jest polecany także kobietom w ciąży, choć z pewnymi zastrzeżeniami. Powinien być wykonywany po pierwszym trymestrze i z wyłączeniem okolic podbrzusza i krzyża. W pozostałych przypadkach masaż jest zupełnie bezpieczny. Dźwięki płynące z mis są ciche, a wibracje – delikatne. Nastrój i zdrowie matki wpływa pozytywnie na rozwijające się maleństwo, dziecko też odbiera sygnały dźwiękowe i wibracje płynące z mis, które rozchodzą się w wodach płodowych. Masaż wpływa na nie podobnie jak na dorosłych. Relaksuje i poprawia funkcjonowanie całego organizmu.

Dlaczego tak się dzieje? Istnieje wiele badań, które udowodniły, że niektóre częstotliwości dźwięków wpływają pozytywnie na funkcjonowanie ciała już na etapie komórkowym, na przykład wzmacniając prawidłowe komórki, a powodując rozpad nowotworowych. Dlatego nawet młode organizmy reagują pozytywnie na bodźce płynące z mis. Trzeba jedynie uważać na to, żeby nie były one zbyt silne. Masaż dźwiękiem wspiera prawidłowy rozwój dziecka, uspokaja i relaksuje. 

Jak przeprowadza się masaż dźwiękiem w ciąży?

Do masażu misami nie trzeba się rozbierać, dlatego jest idealny dla osób, które krępuje dotyk obcych osób. Ważne jednak, by założyć ubranie wygodne, luźne, co ma szczególne znaczenie dla kobiet w ciąży. W przypadku kobiet w ciąży nie poleca się pozycji na brzuchu i na plecach, jakie stosowane są u pozostałych osób. Szczególnie w zaawansowanej ciąży najlepszym pomysłem jest ułożenie się wygodnie na boku. Aby zwiększyć komfort ciężarnej, stosowane są różnego rodzaju wałki i poduszki, które pomagają zachować bezpieczną i stabilną pozycję.  Misy można układać na barkach, klatce piersiowej, stopach, dłoniach, a jeśli nie jest to wygodne, można je położyć naokoło ciała kobiety. Ciężarna leży spokojnie otoczona aureolą niezwykłych wibracji i skupia się na spokojnym oddechu. W tym czasie między matką a dzieckiem wzmacnia się ciepła więź, spokój i poczucie bezpieczeństwa. Masaż trwa około 40-50 minut. Najczęściej stosuje się go raz w tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *